Projekt QR

Projekt QR lub Kody QR to seria instalacji artystycznych stworzonych w trakcie VII edycji serwera. Pomysłodawcą i głównym budowniczym projektu była Arsie195. Projekt składał się z trzech kodów QR zbudowanych zarówno w Overworldzie (dwa kody), jak i w Endzie (jeden). Powód powstania instalacji nie jest do końca znany, jednak przypuszcza się, iż jest on wynikiem zarówno nudy twórczyni, jak i starożytnej sztuki znanej pod nazwą trolling.

Kod pierwszy

Pierwsza instalacja była tworem czysto spontanicznym, z czego wynikły pewne niedociągnięcia - nie pomyślano wówczas o stworzeniu kodu pasującego wymiarami i położeniem do pojedynczego arkusza mapy, co skorygowano dopiero w kolejnych projektach. Plansza została wybudowana na biomie grzybowym z racji jego unikalnych właściwości: poza grzybowymi krowami i Fantomami nie pojawiają się tam żadne inne moby, dzięki czemu możliwa była praca w nocy. Ponadto brak opadów śniegu sprawiał, iż kod mógł powstać na poziomie niższym niż y: 320.

Do budowy kwadratu o wymiarach 100 x 100 kratek wykorzystano 5248 bloków czarnego betonu i 4752 bloki białego betonu, co daje łączną liczbę 10 000 (słownie: dziesięciu tysięcy) bloków. Surowce do produkcji, tj. piach, żwir i barwniki pozyskano samodzielnie, zaś zamiana bloków cementu na beton nastąpiła przy użyciu prostej betoniarki, której schemat można znaleźć w serwisie YouTube. Typ budulca wybrano z racji jego żywszych kolorów, mimo iż np. wełnę łatwiej pozyskać w ilościach hurtowych.

Właściwa budowa trwała z przerwami około dwa dni, tj. 25 i 26 stycznia 2022 roku. Dokładne koordynaty rogów:

  • lewy górny róg: x: 7120, y: 75, z: -2838
  • prawy górny róg: x: 7219, y: 75, z: -2838
  • lewy dolny róg: x: 7210, y: 75, z: 2793
  • prawy dolny róg: x: 7219, y: 75, z: -2739

Końcowy efekt po zeskanowaniu prowadzi do serwisu YouTube, a dokładniej do piosenki pt. “Never Gonna Give You Up” autorstwa Ricka Astleya. Z racji swej roli w kulturze Internetu utwór ten znany jest potocznie jako RickRoll.

Kod drugi

Pozytywna reakcja społeczności stanowiła jedną z głównych przyczyn powstania drugiej instalacji, potocznie zwanej End QR. W przeciwieństwie do pierwszego kodu budowa kolejnego była działaniem szczegółowo zaplanowanym. Za miejsce docelowe wybrano End, ponownie z racji specyficznych warunków panujących na biomie: jedynymi występującymi tam mobami (nie licząc terenu Miast), są Endermany. Ponadto owe stworzenia nie są w stanie podnosić bloków cementu i betonu, dzięki czemu budowa była odporna na grief. Jednocześnie umieszczenie instalacji z dala od siedlisk ludzkich zapewniało spokojną pracę.

Do budowy kwadratu o wymiarach 128 x 128 kratek (wymiary jednego podstawowego arkusza mapy) zużyto łącznie 16384 (słownie: szesnaście tysięcy trzysta osiemdziesiąt cztery) bloki cementu (tym razem nie zdecydowano się na uprzednią obróbkę w betoniarce), z czego 8722 bloki stanowiły czarny cement, zaś 7662 biały. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia i presję czasu część barwników pozyskano ze sklepu graczy ukochana i ukochany.

Wliczając w czas budowy konieczne wyrównanie terenu, do którego użyto m.in. nieokreślonej ilości TNT i łóżek, oraz końcową wylewkę wody na cement, prace trwały około sześciu dni, tj. licząc od 7 lutego do 12 lutego 2023 roku. Dokładne koordynaty rogów:

  • lewy górny róg: x: -448, y: 57, z: -1088
  • prawy górny róg: x: -321, y: 57, z: -1088
  • lewy dolny róg: x: -448, y: 57, z: -961
  • prawy dolny róg: x: -321, y: 57, z: -961

Po zeskanowaniu kodu pojawia się link do dokumentu w Google Docs zatytułowanego “Wiadomość.”. W liczącym 638 słów tekście podmiot liryczny określający siebie mianem Podróżnika zwraca się bezpośrednio do gracza-czytelnika, starając się przekazać mu swoje mądrości.

Mapy z kodem QR zostały umieszczone m.in. w sklepie Różności u Arsie w strefie handlowej na spawnie, a także w Strefie Anarchii w losowych punktach.

Pomimo nakładu pracy drugi kod nie przyniósł oczekiwanej reakcji ze strony graczy - wielu po zeskanowaniu go nie chciało nawet przeczytać tekstu. Pojawiły się pojedyncze głosy (w ilości jednej osoby), iż tekst sam w sobie jest nudny. Wszystko to doprowadziło do zwątpienia twórczyni i sprawiło, że pierwotne plany stworzenia trzeciego kodu zostały anulowane.

Kod trzeci

Mimo porzucenia planów pomysł na trzecią instalacje wciąż wisiał w powietrzu. W pierwotnym założeniu kod numer trzy miał prowadzić do piosenki pt. “Revenge” autorstwa CaptainSparkleza i TryHardNinja.

Całkowita zmiana planów nastąpiła tuż po północy dnia 8 marca 2023 roku wraz z nadejściem propozycji ze strony gracza Negatywny: zbudować gigantyczny dach nad spawnem celem jego zaciemnienia. Po długich rozmowach i przedstawieniu stosownych obliczeń (przy okazji uświadamiając zainteresowanego, iż na jedną mapę potrzeba zdecydowanie za dużo bloków, nie mówiąc już o czterech mapach), jak również wstępnych pracach geodezyjnych i wybraniu motywu przewodniego, nastąpiła druga faza projektu: kopanie obsydianu w Endzie. Za biały blok posłużył tym razem kalcyt trzymany na czarną godzinę przed Arsie195.

Łącznie zużyto 8777 bloków obsydianu oraz 7607 bloków kalcytu. W sumie na potrzeby kwadratu o wymiarach 128 x 128 bloków zużyto 16384 bloki budulca.

Trzecia i ostatnia faza budowy nastąpiła w godzinach nocnych, z 8 na 9 marca 2023 r. Dwójka budowniczych, posiłkując się takimi narzędziami jak GIMP i Litematica, wzniosła w ciągu kilku godzin kod QR, tym samym dokonując zaciemnienia centralnej części spawnu, tzw. dziury oraz kilku budynków tuż obok krawędzi.

Pierwotne koordynaty rogów:

  • lewy górny róg: x: 3008, y: 320, z: -4160
  • prawy górny róg: x: 3135, y: 320, z: -4160
  • lewy dolny róg: x: 3008, y: 320, z: -4033
  • prawy dolny róg: x: 3135, y: 320, z: -4033

Zeskanowany kod prowadzi do serwisu YouTube i filmu o nazwie “PAPIEŻ ZAWADIAKA (2 W OPISIE)”. Wybór filmu został oparty m.in. o istniejącą już instalację z twarzą Jana Pawła II autorstwa TheTymin, jak i trwającą w tym czasie aferę wokół filmu dokumentalnego “Franciszkańska 3” i samej osoby Ojca Świętego.

"Inba o Kod QR"

Budowniczowie kodu nr 3 spodziewali się, że instalacja nie pozostanie zbyt długo na swoim miejscu i najpewniej po kilku godzinach zostanie usunięta. Pierwsze reakcje graczy miały miejsce 9 marca 2023 roku około godziny 12:25, wraz z dyskusją graczy KajzerkaZbiedry i duposrak. Dalsza eskalacja gniewu nastąpiła w godzinach wieczornych, kiedy to pojawiały się pierwsze groźby wandalizmu i zniszczenia instalacji. Z czatu w grze dyskusja przeniosła się na oficjalnego Discorda serwera - pojawiła się ankieta, w której gracze mogli zdecydować czy kod QR ma zostać zniszczony czy zachowany na miejscu, ponadto rozwinęła się sprzeczka, w której udział brała spora ilość aktywnych graczy, jak i administracja. Głównym komentującym ze strony budowniczych był Negatywny (uważając, iż kod nikomu realnie nie przeszkadza, zaś w kwestii zaciemnienia wystarczy odpowiednia liczba pochodni), na którego wylała się fala krytyki w związku z budowlą. Ponieważ rykoszetem oberwała również Arsie195, z jej strony popłynęły oficjalne przeprosiny za incydent.

W oparciu o większość głosów w ankiecie (21 za usunięciem, 9 za pozostawieniem, Arsie195 ostatecznie wycofała swój głos na “nie” po fali krytyki za projekt zakończonej załamaniem nerwowym) administracja przesunęła instalację kawałek dalej, na północ, na nowo odsłaniając teren spawnu. Ruch ten spowodował, iż obecny kod nie mieści się już na pojedynczym arkuszu mapy i potrzebne są aż cztery do jego prawidłowego odwzorowania w ramce.

Obecne koordynaty rogów:

  • lewy górny róg: x: 3010, y: 320, z: -4402
  • prawy górny róg: x: 3137, y: 320, z: -4402
  • lewy dolny róg: x: 3010, y: 320, z: -4275
  • prawy dolny róg: x: 3137, y: 320, z: -4275

Przyszłość projektu

Z uwagi na słabe przyjęcie przez społeczność drugiego kodu, jak i aferę związaną z kodem trzecim, Projekt QR został ostatecznie zakończony. Możliwa jest jego reaktywacja na kolejnych edycjach, jednakże kwestia ta pozostaje pod znakiem zapytania.